Totalurile Campionatului Naţional de fotbal pentru copii şi juniori, ediţia 2018-2019

0
100

Federaţia Moldovenească de Fotbal a organizat pe 27 iunie 2018 la hotelul “Institutul Muncii” din Chişinău o şedinţă, la care au fost făcute totalurile campionatului naţional pentru copii şi juniori, ediţia 2018-2019.

Cu un mesaj de salut către cei prezenţi a venit Nicolae Cebotari, Secretar General FMF.

Ruslan Berzoi, Vicepreședintele FMF, s-a referit la aspectele juridice privind transferul tinerilor fotbaliști pe teritoriul R.Moldova, iar oficialii cluburilor și școlilor au avut posibilitatea să se expună și să vină cu unele propuneri la acest subiect.

Anatol Bodean, Inspector federal responsabil de desfăşurarea campionatului naţional pentru copii şi juniori, a prezentat un raport despre totalurile sezonului competiţional.

De asemenea, Igor Șpaniora, antrenor regional, a vorbit despre modalitățile de dezvoltare a cluburilor pentru copii și juniori, iar Nicolae Bunea – despre monitorizarea Convenţiei FMF cu privire la principiile de bază în pregătirea copiilor şi juniorilor în cadrul şcolilor de fotbal.

În finalul şedinţei, Oleg Molceanov, Inspector Federal, a vorbit despre structura campionatului naţional pentru copii şi juniori edițiile 2019-2020.

FMF a mai fost reprezentată la eveniment de către Serghei Butelschi, Director Tehnic.

Echipa Sheriff Tiraspol antrenată de Șota Maharadze a devenit campioană naţională între juniori Under 19, iar pe locurile 2 şi 3 s-au clasat Zimbru Chişinău și CSCT Dacia-Buiucani Chişinău.
Zimbru antrenată de Anatolie Tîmbur a triumfat în campionatul Moldovei pentru juniori Under 17, devansându-le pe Sheriff și Real Succes Chișinău.

 

Pe primul loc în campionatul Moldovei pentru juniori Under 16 s-a clasat Sheriff (Iuri Solovienco), fiind urmată de CSCT Dacia-Buiucani și Real Succes.

Sheriff antrenată de Vitalie Tarasenco a triumfat în campionatul Moldovei pentru juniori U-15, devansându-le pe Zimbru și CSCT Dacia-Buiucani.

La U-14 s-a impus echipa Sheriff (antrenor – Denis Laptev), urmată de CSCT Dacia-Buiucani și Zimbru. La U-13, campioană a devenit Zimbru (Ilie Pinteac), devansând formațiile Sheriff și Zaria Bălți.

Câştigătoare ale Diviziei A au devenit FC Cahul 2005-ȘSRF (U-17, antrenor – Viorel Crăciun), CS Petrocub-Hîncești (U-16, antrenor – Leonid Pascaru) și CS Umutluc (U-15, antrenor – Ivan Tabanov).

Câştigătoare ale Diviziei B au devenit: ȘS Ungheni (juniori U-17, seria Centru, antrenor – Sergiu Țîcu), ȘS Nisporeni (U-15, seria Centru, antrenor – Dan Ciobanu), ȘS Strășeni (U-13, seria Centru, antrenor – Grigore Sîrcu), ȘS Florești (U-17, seria Nord, antrenor – Sergiu Litra), ȘS Soroca (U-15, seria Nord, antrenor – Pavel Bacinin), ȘS Dondușeni (U-13, seria Centru, antrenor – Dinu Curdulean), ȘS Congaz (U-15, seria Sud, antrenor – Constantin Stefu), FC Cahul 2005-ȘSRF (U-13, seria Sud, antrenor – Roman Savastin), Atletic Ștefan Vodă (U-15, seria Est, antrenor – Ghenadie Palancean), Junior Tiraspol (U-13, seria Est, antrenor – Vitalii Popov).

Deținătoare a Cupei FMF între juniori U-16 a devenit Sheriff Tiraspol (antrenor – Iuri Solovienco).

Sursa: FMF.md