Schimbare de ultimă oră la Toronto! Cu cine ar putea juca Simona în primul meci

0
40

Simona Halep a scăpat de posibilitatea unei întâlniri cu a 17-a jucătoare a lumii, Madison Keys, în turul secund de la Toronto, în care românca va intra în competiţie, scrie DigiSport.

Americanca s-a retras de la turneul canadian din cauza unor probleme medicale şi nu va mai juca în turul 1, contra Mirjanei Lucic-Baroni, în partida care ar fi trebuit să decidă prima adversară a Simonei Halep din această săptămână.

Locul lui Madison Keys pe tabloul principal a fost luat de slovaca Madgalena Rybarikova, a 33-a în clasamentul WTA, care pierduse în ultimul tur al calificărilor contra Varvarei Lepchenko.

Învingătoarea dintre Rybarikova şi Lucic-Baroni, meci care va avea loc marţi, va juca în turul secund cu Simona Halep.

Românca este deţinătoarea titlului la Rogers Cup, după ce a învins-o anul trecut în finala turneului disputat în 2016 la Montreal chiar pe Madison Keys.

Keys a câştigat săptămâna trecută turneul de la Stanford după ce a învins-o în finală pe compatrioata Coco Vandeweghe în două seturi, 7-6, 6-4.

Alte două românce, Sorana Cîrstea şi Irina Begu, se mai află pe tabloul principal de la Toronto, turneu transmis ÎN DIRECT de Digi Sport în această săptămână.